Lintsae-terad

Kasulikud nõuanded lintsae-tera valimiseks

Lintsae-tera on metallitükk, millel olevad hambad on tugevamad kui lõigatav materjal.

Lintsaega saagimine hõlmab mitmeid aspekte: masinat ja selle seadistust, operaatorit, töödeldavat detaili ja lintsae-tera. Kui mõni neist aspektidest ei täida oma ülesannet, on tulemus NULL. Parim tulemus saavutatakse siis, kui kõik aspektid on optimaalsed.

Lintsae-tera valimisel lähtutakse tihti ühikuhinnast, jättes seejuures arvestamata muude kulude ja asjaoludega. Parima tulemuse saavutamiseks tuleb siiski arvesse võtta rohkem tegureid.

Lintsae-tera valimise maatriks

Loomulikult ei saa unustada masina õiget seadistust. Väga oluline on valida tera ja  lõigatava materjali omadustele vastav seadistus.

Kuidas saab Toolmarketingi meeskond aidata teil viia lintsaega töötamise uuele tasemele?

Oleme olnud üle kümne aasta Euroopa lintsae-terade tootja Bahco volitatud esindaja Balti riikides. Aastate jooksul on meie meeskond saanud erikoolitusi ja kogunud lintsae-terade kohta palju teadmisi. Neid teadmisi ja kogemusi praktikas rakendades oleme aidanud paljudel klientidel viia lintsaega töötamise uuele tasemele.

Meie lihtne kaheetapiline protsess

Esimeses etapis kohtume kliendiga tema juures, et selgitada välja parendusvõimalused ja seada uued eesmärgid. Kliendiga kohtumine aitab meil aru saada, kuidas saaks terade tööiga pikendada, lintsae jõudlust ja lõikepinna kvaliteeti parandada ning kulusid vähendada. Selle kohtumise ajal kontrollib meie müügiesindaja eritööriistade abil masinat ja selle seadistust, kasutatavat tera ja lõigatavaid materjale. Kasutatud tera seisukord võib anda väärtuslikku infot masina seisundi ja seadistuse kohta.

Väga oluline on kindlaks teha, milliseid materjale lõigatakse, sest see aitab kaasa õigete terade ja seadistuste valimisele. Mõnikord kasutatakse erinevate materjalide lõikamiseks sama tera ja ei muudeta masina seadistust. Meie oskame pakkuda lahendusi kõikideks olukordadeks.

Pärast esimest kohtumist ja uute eesmärkide seadmist valime teie vajadustest lähtudes parima variandi ning tellime proovimiseks Bahco lintsae-terad. Kõik lintsae-terade ühendused on keevitatud Bahco tehases ja tänu sellele vastupidavad.

Teine etapp

Kui uus lintsae-tera kohale jõuab (tellimuse täitmise aeg on u 7–14 päeva), tuleb meie müügiesindaja uuesti teie juurde, et aidata masinat õigesti seadistada. Enamasti jõuame eesmärgile juba esimese katsega, kui aga mitte, siis kordame protsessi.

Kui olete tulemusega rahul ja soovite Bahco lintsae-terasid ka edaspidi kasutada, saame hoida teile vajalikku laovaru. See võimaldab tagada tarnet 24 tunni jooksul.

Miks valida Bahco lintsae-terad?

Kvaliteet

Bahco lintsae-terad on täppistöövahendid, mida saab usaldada. Tänu Bahco teadus- ja arendustööle on valminud lai valik erinevaid lõikamislahendusi. Tootmisprotsessides rakendatav pidevate kiirete parenduste meetod kajastub ka toodete kvaliteedis ja omadustes. Bahco lintsae-terade valikus leidub kindlasti selline tera, mis vähendab teie jaoks maksumust lõike kohta.

Bahco bimetallist lintsae-terade tootmine

Bahco bimetall

Aastal 1969 võttis Bahco esimesena kasutusele bimetalli tehnoloogia ning sellega algas metallist lõiketerade tehnoloogias uus ajastu.
Bahco bimetallist lintsae-terad sobivad enamikuks lõikamistöödeks: kontuurlõikamine, torude ja profiilide lõikamine, valutöökoja ja tootmisliini lõiketööd. Need kauakestvad terad on enesestmõistetav valik, kui peate oluliseks maksumust lõike kohta, ohutust, tootlikkust ja keskkonnaohutust.

Mitmeotstarbeline tera – 3857 Easy Cut

Easy Cut on parim saadaolev tera mitmeotstarbeliseks kasutamiseks. See lõikab täismaterjale ja õhukesi profiile paremini kui ükski teine turul olev tera.
Seda on lihtne tellida ja kasutada. Vaja on üksnes tera laiuse ja pikkuse andmeid. Patenteeritud murdumiskindlad hambad ja M42 terasest hambatipud moodustavad üheskoos tera, mis kestab kauem ning hoiab kokku terade vahetamiseks kuluvat aega.
Easy Cut sobib hästi väikestele töökodadele, kus tuleb lõigata erinevaid profiile ja mitmesuguseid eri suuruses materjale.

Bahco kõvasulamhammastega terad

Bahco on kõvasulamhammastega lintsae-terade innovatsiooni teerajaja.
Kvaliteetse põhimaterjali ja erinevate kõvasulamiklassidega Bahco lintsae-terad annavad kõrgetasemelisi tulemusi paljudel erinevatel saagimistöödel. Kõvasulamhammastega terad sobivad hästi tugevate ja abrasiivsete materjalide lõikamiseks, samuti raskesti lõigatavate suurte detailide saagimiseks.

Bahco kõvasulamhammastega lintsae-terade tootmine

Bahco BandCalc

Bahco BandCalc

BandCalc on interaktiivne tarkvara, mis võimaldab kasutajatel kiiresti ja lihtsalt kõigest kolme sammuga välja selgitada oma lõiketööde jaoks kõige paremini sobiva Bahco lintsae-tera ja masina seadistused.

 • Valige kasutatav lintsaag:
  masina seisund, tera laius, paksus ja pikkus
 • Valige lõigatav materjal
 • Valige lõigatava detaili omadused:
  tüüp, mõõdud, pinnakate

Bahco BandCalc määrab soovitatava Bahco tera ja masina seadistused.

Lisaks võimaldab Bahco BandCalc lintsae kasutajatel:

 • prognoosida lõikamiseks kuluvat aega;
 • arvutada iga lõike maksumuse oma masina puhul;
 • võrrelda tulemusi erinevate Bahco terade kasutamisel.

Avasta uuenenud BandCalc-i võimalusi SIIN!

Tutvu Bahco lintsae-terade valikuga meie

Tehniline teave

Lintsae-teradega seotud mõistete tundmine aitab teil aru saada pisiasjade tähtsusest.

Lintsae-teradega seotud mõisted

Lintsae tera Mõisted

Lintsae-tera laius (b)

Tera laiust mõõdetakse hamba tipust tera tagumise servani.

Lintsae-tera hambumus (w)

Hambumus on tera hammastele antud kalle või nurk, mis jätab hammaste servade ja tera lindiosa vahele liikumisvahe.

Hammaste arv tolli kohta (TPI)

Hammaste arv tolli kohta määrab tera hambasammu ning võib olla vahemikus 1 kuni 24. Õhukese seinaga detailide (nt voolikud, torud, plekk jne) lõikamiseks on vaja peenemaid hambaid, vastasel korral tekib hamba kahjustumise või murdumise oht.

Suurema ristlõikega materjale tuleks lõigata teraga, millel on vähem hambaid tolli kohta. Mida vähem hambaid korraga materjaliga kokku puutub, seda suurem on lõikejõudlus. Põhjuseks on asjaolu, et iga hamba läbistamisvõime on suurem siis, kui sae etteanne jaotub vähemate hammaste vahel. Seetõttu võimaldab suurema sammuga (väiksema TPI väärtusega) tera suurendada tootlikkust ning jätta laastudele vajalikku ruumi.

Pehmed materjalid (nt alumiinium ja pronks) vajavad laastude jaoks rohkem ruumi. Suurem hambasamm aitab vältida laastude kinnikiilumist hambavahedesse, mis võib raskendada saagimist ja kahjustada tera. Kasutage TPI valikujuhendeid, et leida oma tööks sobiva hambasammuga tera.

Lintsae tera TPI

Erinevad teratüübid

Bimetall

Pulbermetallurgilisel teel valmistatud kiirlõiketerasest hambaotsad koos painduvast legeerterasest põhimaterjaliga annavad tulemuseks kõige kulutõhusama lintsae-tera, mis sobib enamikuks metallisaagimistöödeks. Bimetallist lintsae-terad vastavad suurema osa kasutajate vajadustele, sobides muu hulgas mitmeotstarbeliseks kasutuseks ja kontuurlõikamiseks, torude ja profiilide lõikamiseks, valutöökoja ja tootmisliini lõiketöödeks.

Kõvasulam-hammastega terad

Hea kvaliteediga põhimaterjal ja optimeeritud kõvasulamiklassid tagavad lintsaega töötades tipptasemel tulemused. Need terad lõikavad kiiremini ja kestavad kauem kui ükski teine lintsae-tera ning need on saadaval erinevate saagimistööde jaoks. Terad on ette nähtud ja valmistatud tugevate ja abrasiivsete materjalide ning suurte ja samuti raskesti lõigatavate suurte detailide saagimiseks.

Bahco eesmärk on hoida oma toodete kvaliteeti ning tagada kliendile soodsaim hind lõike kohta.

Masina seadistus

Lõikekiirus

Tera maksimaalse kasutusea saavutamiseks tuleb alati kasutada tera jaoks soovitatud lõikekiirust. Aeglase lõikekiiruse korral on tulemuseks kõver lõige ja ebaühtlane lõikepind. Liiga suur või väike lõikekiirus võib põhjustada vibratsiooni.

Pingsus

Sirgelt lõikamine eeldab, et lint on õige pingsusega. Tera liiga väike pingsus võib põhjustada selle purunemist, kõveraid lõikeid, vibratsiooni ja juhtrattal libisemist. Liiga suure pingsuse korral võib tera puruneda või masinat kahjustada.

Emulsioon

Kui emulsiooni on liiga vähe või selle kontsentratsioon on vale, hakkavad hambad kiiresti kuluma.

Laastuhari

Kui laastuhari ei tööta korrektselt, tekib suur hammaste murdumise ja kiire kulumise oht.

Etteandekiirus

Etteandekiirus määrab, mitu millimeetrit materjali saab lõigata ühes minutis. Etteandekiiruse ühik on mm/min.

Nõuanded ja soovitused

1. Saelindi tera kiirust mõõdetakse tavaliselt tahhomeetriga. Tahhomeeter on kõige täpsem instrument tera kiiruse mõõtmiseks. Tahhomeeter kuvab LED-näidikul jooksvalt tera tegelikku hetkekiirust meetrites minuti kohta (m/min). Samas on võimalik määrata tera kiirust ka ilma tahhomeetrita.

Selleks mõõtke lihtsalt ühe pöörde aeg, jälgides keevituskohta või lindile käsitsi tehtud märki.

Näide:

kui tera pikkus on 7600 mm ja
ühe ringi aeg 10 sekundit, siis
valem on järgmine: 60:10 x 7,6 = 45,6 m/min.

2. Jahutusvedeliku kontsentratsiooni kontrollitakse refraktomeetriga. Normaalkontsentratsioon on bimetallterade puhul tavaliselt 7% ja karbiidterade puhul 10%.

3. Materjali saetee sisendava kõrvale kogunevad laastud näitavad, et laastuhari ei tööta korralikult. Samuti on kasulik laaste lähemalt uurida, et hinnata tera lõikeomadusi. Lintsae-tera iga hammas peaks lõikama õige paksuse ja värviga laastu.

 

Puru või väga peenike laast – suurenda etteandekiirust või vähenda lõikekiirust

Rullis laastud – õige seadistus

Paksud, suured või sinised laastud – vähenda etteandekiirust või suurenda lõikekiirust

Pange katsetamise ajal eri etappide laastud kõrvale, et näeksite seadistuse muutmise mõju laastude tekkimisel.

4. Põhireegel hammaste arvu määramiseks
Korraga peab materjaliga kokkupuutes olema vähemalt kolm hammast. Kui kokkupuutes on vähem hambaid, võivad need puruneda.

Puidu ja pehmete materjalide puhul võiks kokkupuutes hambaid olla 3–6.
Metallide ja kõvemate materjalide puhul võiks kokkupuutes hambaid olla 6–24.

5. Kontrollige jäätmenõus olevate jäätmete põhjal, kas või kuidas lintsae-tera on kahjustunud. See aitab mõista, kas mõni masina osa võib vajada vahetamist või kas masina seadistus on õige.

6. Hoidke hammaste kaitset teral, kuni tera on masinale paigaldatud, et vältida hambaotstest kildude murdumist.

7. Uus tera vajab kasutusea pikendamiseks sissetöötamist. Samuti vähendab see vibratsiooni ja müra. Bimetalli puhul kasutage soovitatavat tera lõikekiirust, aga vähendage etteandekiirust järgmiselt:

 • 1/3–1/2 võrra lõikamise esimese kümne minuti jooksul;
 • järgmise kümne minuti jooksul suurendage etteandekiirust järk-järgult kuni soovitatava kiiruse saavutamiseni.

Uue kõvasulamhammastega tera kasutusele võtmisel soovitame lisatoe saamiseks esmalt meiega ühendust võtta. Kõvasulamhammastega tera puhul tuleks üldjuhul alustada tavalise bimetalltera seadistusega ning suurendada seejärel tera ja etteandekiirust väikeste sammudega kuni soovitatava kiiruse saavutamiseni.

Küsi pakkumist või lisainfot

Lõigatavad materjalid, hetkel kasutuses olevad lintsae-terad jne.

Reiner Prukner
Tootejuht
Mob. +372 53 437 771