Kasulikud nõuanded töövalgusti valimiseks

 

Kasulikud nõuanded töövalgusti valimiseks

Valgustus on iga töö- ja elukeskkonna väga oluline osa. Hea valgustus on vajalik ka garaažis või ehitusobjektil töötamiseks ning majapidamistööde tegemiseks. Halbades valgustingimustes töötamine võib olla ohtlik. Igal aastal toimub arvukalt väiksemaid ja suuremaid tööõnnetusi, mis on tingitud halvast valgustusest.

Töövalgustit otsides võib turult leida palju valikuid. Aga kas need kõik on sobilikud ka töökeskkonda?

Müügil olevad hõõg-, luminofoor- ja halogeenlampidega töövalgustid ei ole efektiivsed, võivad kergesti puruneda ja on lühikese kasutuseaga.

Tulevik on LED-valgustite päralt

LED-valgustid vajavad kuni 90% vähem energiat kui hõõglambid ja tekitavad muude valgusallikatega võrreldes märksa vähem soojust. LED-valgustid on vastupidavad, sest ei sisalda kergesti purunevaid osi. Tänu sellele sobivad need idaalselt töövalgustitesse, mis on mõeldud kasutamiseks rasketes tingimustes. Lisaks on LED-lampide kasutusiga oluliselt pikem.

LED-ide valgusvõimsust mõõdetakse luumenites. Kui varasemalt olete ostnud 500 W hõõglambiga töövalgusti, siis samaväärse tulemuse saamiseks peaksite valima 8000-luumenise LED-valgusti.

Tundmatute kaubamärkidega LED-töövalgustite tootjad lubavad sageli ebarealistlikke luumeniväärtusi. Ei maksa üllatuda, kui tundmatu tootja väidetavalt 500-luumenise valgusvooga töövalgusti annab vähem valgust kui 300-luumenine profivalgusti.

Toiteallikas – juhtmega või juhtmeta

LED-valgustid võivad töötada nii vahelduv- kui ka alalisvooluga.  Kuna LED-valgustid on väga energiatõhusad, pakuvad uuendusmeelsed tootjad aku toitel töövalgusteid. Juhtmeta LED töövalgustid on üldiselt väiksemad ning neid on mugavam transporida.

Samas on ka LED-töövalgusteid, mis kasutavad ainult vahelduvvoolutoidet. See lahendus esineb tavaliselt tugevama valgusvooga valgustitel (8000+ luumenit).

Vee-, tolmu- ja löögikindlus (IP- ja IK-klass)

LED-töövalgustit valides tuleb mõelda, millises keskkonnas seda kasutama hakatakse. Tolm ja vesi on kaks tegurit, mis tavaliselt elektriseadmeid kahjustavad. Erinevates keskkondades kasutamiseks tuleks valida LED-valgusti, millele on määratud IP- ja IK-klassid.
IP-klass näitab, kui hästi on töövalgusti kaitstud tahkete või vedelate ainete eest. Näiteks LED-töövalgusti kaitsklass IP67 tähendab, et see on täiesti tolmukindel ja talub lisaks kuni 30 minuti jooksul ühe meetri sügavusse vette kastmist.  Kaitseklass IP65 näitab, et valgusti on kaitstud tolmu ja madala survega veepiiskade eest.
IK-klassiga väljendatakse löögikindlust. Mida suurem IK-klass, seda parem löögikindlus. IK-klassi määratakse vahemikus IK0 kuni IK10. Näiteks IK07 tähendab, et valgusti talus katsete käigus 1,7 kg kaaluva keha kukutamist löökpinnale 40 cm kõrguselt.

Lisafunktsioonid

Uuenduslikud töövalgustid on laetud erinevate lisafunktsioonidega, mis loovad valgustile lisaväärtust.

 

Tihti ei ole tööobjektil kohta, kus laadida mobiiltelefoni, sülearvutit või muid seadmeid. Akupangana toimiv töövalgusti võib sellisel juhul suureks abiks olla.

 

Bluetooth-kõlar ei ole töövalgustil küll tingimata vajalik, aga selle olemasolu aitab luua rõõmsat meeleolu. Spotifyst või Soundcloudist lemmikmuusikat mängides möödub tööpäev kiiremini ja nauditavamalt ning samal ajal on ka töökoht valgustatud.

Võiks arvata, et aku taseme indikaator on standardselt kõikidel töövalgustitel, aga alati see nii ei ole. Aku täituvuse teave on väga kasulik, sest see aitab pikendada aku kasutusiga (laadige akut ainult siis, kui seda on vaja) ja vältida aku ootamatut tühjenemist.

Kas olete kunagi tahtnud töövalgusti heledust reguleerida just siis, kui olete parasjagu tellingutel või garaaži kontrollsüvendis? Kõige uuenduslikumad LED-töövalgustid toetavad juhtmevaba ühendust mobiilirakenduse abil. See võimaldab valgustit sisse/välja lülitada ning heledust reguleerida.

Ühilduvus statiivi ja alusega on omadus, millele ei pöörata sageli tähelepanu enne, kui seda on vaja. Need tarvikud võimaldavad paigutada LED-töövalgusteid erinevatele kõrgustele, et valgustada korraga suuremat ala, ning on kindlasti etemad kui valgusti kinnitamine nööri või teibiga.

Heledus ja reguleerimine

Töövalgustitel võib olla üks või enam valgustugevuse valikut. Kui vajate mitme erineva heledustasemega valgusallikat, siis valige LED-töövalgusti, millel saab valgusvihku reguleerida.

SOOVITUS: valige töövalgusti, millel on palju erinevaid valitavaid valgusvoo tasemeid, näiteks 400, 800, 1200, 1600, 2000 luumenit. Nii saab valgustil seadistada konkreetsesse töökeskkonda vajaliku heleduse.

Profesionaalne töövalgustid suurendab tööohutust, on varustatud uusima tehnoloogiaga ning lisaks suurepärastele valgusomadustele pakub ka lisaväärtust. Töövalgustit valides veenduge, et see oleks investeering mitte lisakulu.

Profesionaalsete töövalgustite tootja kohta loe rohkem SIIT.